Články

Oplatí sa vám štátna prémia? Po schválení pripomienok môže byť produkt stavebného sporenia zaujímavejší

V minulosti bolo stavebné sporenie jedným z najzaujímavejších produktov na finančnom trhu, nakoľko ste mohli získať štátnu prémiu a nasporiť si o niečo viac. Oplatí sa však stavebné sporenie aj v súčasnosti?

Celý článok

Dostupnosť bývania na Slovensku sa zlepšuje.Ceny bytov idú nadol, zatiaľ čo príjmy rastú.

Celý článok

Čo môžete robiť, pokiaľ máte neprispôsobivých susedov?

Základom spokojného bývania je okrem výberu vhodnej nehnuteľnosti aj mať dobrých susedov. Či už bývate v byte alebo dome, mať dobrého suseda je na nezaplatenie. Predsa len, hluční alebo problémoví susedia vedia poriadne naštrbiť vzťahy a ovplyvniť kvalitu samotného bývania aj života. Obzvlášť, ak bývate v bytovom dome, kde sa susedom a ich návykom tak ľahko nevyhnete. Dá sa s tým niečo robiť?

Celý článok

Kupujúci je dnes na koni, môže mať od banky hypotéku dopredu

Prečítajte si môj článok o výhodách, ktoré dnes majú kupujúci na trhu nehnuteľností na Slovensku. Súčasná legislatíva a zvyklosti umožňujú kupujúcim získať hypotéku dopredu od banky, čo prináša mnoho výhod a uľahčuje proces kúpy nehnuteľnosti.

Celý článok

Príspevok na bývanie sa opäť o niečo navýšil. Kto má naň nárok?

Od júla sa opäť zvyšuje príspevok na bývanie pre občanov v hmotnej núdzi. O koľko si prilepšia k bývaniu a aké zmeny so sebou zvyšovanie prinieslo?

Celý článok

Hypotéku bude možné mimoriadne splácať už raz mesačne

Prečítajte si môj článok o novinke v legislatíve týkajúcej sa splácania hypoték na Slovensku. Odporúčam vám využiť túto možnosť, ktorá vám môže priniesť viac finančnej slobody a skrátiť dobu splácania vášho úveru.

Celý článok

Slovensko ide pri hypotékach proti susedom

Prečítajte si môj článok o tom, ako Slovensko postupuje v oblasti hypoték v porovnaní so svojimi susedmi. Zatiaľ čo Česko sprísňuje podmienky, my na Slovensku ich uvoľňujeme. Ako realitný maklér som sa podrobne venoval tejto téme a chcem vám priniesť všetky dôležité informácie.

Celý článok

Ponúkate krátkodobý prenájom ubytovania? Nezabúdajte na povinnosť platiť daň

Pokiaľ vlastníte nehnuteľnosť a ponúkate ju na prenájom pre krátkodobé ubytovanie, mali by ste zbystriť pozornosť. Vzťahuje sa na vás povinnosť platiť daň za ubytovanie, ktorá patrí medzi miestne dane. Hoci sa táto daň spája najmä so službami cestovného ruchu, povinnosť platiť daň sa vzťahuje na akékoľvek prechodné ubytovanie poskytované za odplatu fyzickej osobe v ubytovacom zariadení. Okrem hotelov či penziónov tak daň za ubytovanie musia platiť aj vlastníci chát, zrubov, stavieb na individuálnu rekreáciu, majitelia domov, bungalovov, bytov či iných zariadení, ktoré poskytujú prechodné ubytovanie.

Celý článok

Tretina ľudí nedostane hypotéku o akú žiada

Prečítajte si môj článok, ak plánujete žiadať o hypotéku. Podľa nedávnej štúdie, tretina ľudí nedostane hypotéku o akú žiada. To znamená, že ak plánujete kúpiť si nový dom alebo byt, môžete naraziť na nečakané prekážky. Navyše, úrokové sadzby by mohli narásť aj na 5%, čo by mohlo zvýšiť vaše mesačné splátky.

Celý článok

Ako na predaj nehnuteľnosti, ktorá je zaťažená hypotékou?

V súčasnej dobe je bežnou praxou pri získavaní vlastnej nehnuteľnosti na bývanie zobrať si hypotekárny úver na jej financovanie. Ako však postupovať v prípade, že chceme predať nehnuteľnosť, na ktorej je hypotéka a kúpiť inú, ktorá je taktiež zaťažená úverom?

Celý článok