Košice ohlásili miliardovú investíciu. Byty postavia v centre mesta, aj pri Volve

Košice ohlásili miliardovú investíciu. Byty postavia v centre mesta, aj pri Volve

 
KOŠICE. V roku 1993 sa v Košiciach naposledy budovali štátne byty. „Na 30 rokov sme zaspali, bytový fond sa aktívne nestaval,“ hovorí primátor Jaroslav Polaček (nezávislý).

V piatok informoval, že v najbližšej dekáde sa v meste postaví viac ako 7600 nájomných bytov. Veľké ambície naznačil Polaček už pred dvoma týždňami. „Dlho sme vás zdržiavali, no potrebovali sme dotiahnuť množstvo vecí.“

Investícia 1,3 miliardy

Pred niekoľkými dňami predstavil štátom podporované nájomné byty a systém ich výstavby premiér Robert Fico a minister dopravy za Smer Jozef Ráž.

V súčasnosti má štát podpísanú zmluvu s dvoma rakúskymi investormi, Kooperativa a WBG.

Mesto je podľa Polačeka pripravené cez Agentúru štátom podporovaného nájomného bývania priniesť v najbližších desiatich rokoch 5400 bytov.

Stalo sa spoločníkom rakúskej firmy WBG, uzavrelo s ňou memorandum o porozumení. Pre Košice to má znamenať investíciu vo výške 1,3 miliardy eur.

Byty postavia v troch fázach, 1700 bytov do roku 2027, 1500 do roku 2029 a zvyšné v poslednej fáze od roku 2030.

Primátor spresňuje, že pôjde o celoživotné a dostupné bývanie. „Mesto dostáva nový impulz. Byty budú eko, smart, nastavené ako moderné bývanie vo vysokom štandarne od 27 do 90 metrov štvorcových.“ To znamená od jednoizbových po štvorizbové.

„Budú pre ľudí, ktorí nevedia dosiahnuť na hypotéku, ale chcú v našom meste žiť. Bývanie sa stane dostupné, mesto do toho dáva vlastné pozemky.“ Nepôjde však o sociálne byty.


 
Primátor Polaček hovorí o novom impulze pre Košice.
Primátor Polaček hovorí o novom impulze pre Košice. (zdroj: Mesto Košice)

Zamestnávateľ od nula po štyri eurá na štvorák

Aktuálne dáta z Eurostatu hovoria, že v nájomných bytoch žije na Slovensku len každý 14. obyvateľ, v iných krajinách každý tretí. Eva Lisová z Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania vidí dôvod v nedostatočnej ponuke za férové ceny.

Nájomné v nových bytoch má byť na úrovni komerčného, znížiť ho však môže dobrovoľný príspevok zamestnávateľa. Ten podľa Lisovej môže dosiahnuť až 360 eur. „Je to výhodný príspevok pre obe strany, zamestnávate si zastabilizuje zamestnanca.“

Mesto a agentúra sa v týchto dňoch stretli so 40 veľkými zamestnávateľmi, vrátane mestských podnikov.

Benefit totiž poskytne aj samospráva svojim zamestnancom. „Dopravný podnik bude asi prvý, ktorý sa bude hlásiť do systému, riaditeľ bol asi najviac nadšený. Dopravný podnik aj dnes vypomáha platiť ubytovne,“ vraví Polaček.


Výstavba vo Valalikoch

Košice evidujú z minulého prieskumu 4400 záujemcov o nájomné bývanie. Aktuálni sa môžu registrovať od nového roka.

K iniciatíve mesta stavať na vlastných pozemkoch sa pridáva aj cirkev. Časť nových nájomných bytov súvisí aj s automobilkou Volvo.

Cirkev tu avizuje postaviť 2200 bytov. „Pozemky sa nachádzajú v katastrálnom území Valaliky,“ uviedol riaditeľ Arcibiskupského úradu Košickej arcidiecézy Ján Urban.

Radnica má v meste vytypovaných desať lokalít, medzi nimi ulice Jesenského a Thurzovu v Starom Meste neďaleko historického centra.

Kde sa bude ďalej stavať, nechce Polaček dnes konkretizovať pre možné špekulácie s pozemkami. Mesto sa tiež odvoláva na dohodnutú mlčanlivosť s agentúrou.

 
Starostovia vidia obrovskú príležitosť.
Starostovia vidia obrovskú príležitosť. (zdroj: Mesto Košice)

 

O dva roky chcú stavať

Každý, kto bude využívať nájomný byt, sa musí prihlásiť na trvalý pobyt. Mesto na výstavbe získa aj vďaka dani z rozvoja.

Polaček hovorí, že Košice sú na výzvu stavať najlepšie pripraveným mestom na Slovensku, a to práve pre dostupné pozemky i podpísané zmluvy.

Radnica čaká na aprílovú zmenu legislatívy, podľa Polačeka donesie nový stavebný zákon novú dynamiku a výstavbu vie skrátiť o polovicu.

Prvé byty sa majú začať stavať v roku 2026. Mesto z toho očakáva príjem z dane z rozvoja vo výške 13,5 milióna eur. Polovica z toho pôjde mestským častiam, na území ktorých budú stáť nové bytovky.

„Sme prvým mestom na Slovensku, ktoré do tohto projektu vstupuje so svojimi vlastnými pozemkami, tie sme na to už predtým vyčlenili. Pre naše mesto je táto téma dôležitá aj kvôli Volvu. Spolu so štátom sme sa zaviazali vytvoriť vhodné podmienky pre zabezpečenie bývania zamestnancov ich budúceho závodu. Nielen Volvo, ale napr. aj U. S. Steel už prejavil záujem o byty pre zamestnancov,“ uviedol primátor.

Každý registrovaný zamestnanec, resp. záujemca, musí splniť stanovené kritériá a prihlásiť sa v systéme. Všetky potrebné informácie, ako pre záujemcu tak i pre zamestnávateľa, je možné nájsť na webovej stránke Agentúry: https://www.najomnebyvanie.info
 
 
Niektoré fakty o chystanej výstavbe nájomných bytov v Košiciach

 

  • Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania, ktorá zastrešuje všetky tieto procesy, má spustiť Registračný formulár pre záujemcov začiatkom budúceho roka.
  • Prioritne sa byty budú stavať pre Košičanov, ktorí si nebudú môcť dovoliť zobrať si hypotéku, ale vedeli by platiť zvýhodnené nájomné. Ak chcú v nich bývať, budú musieť splniť viaceré podmienky. Jednou z nich je napríklad priemerný príjem, ktorý nesmie presiahnuť 8-násobok minimálnej mzdy (na osobu, na rodinu).
  • Medzi znevýhodňujúce kritériá bude patriť, ak by záujemca o nájomné bývanie vlastnil nehnuteľnosť určenú na bývanie v rovnakom okrese. Takisto nesmie byť evidovaný ako dlžník voči akýmkoľvek verejným inštitúciám, resp. je voči nemu nariadená exekúcia.
  • Novoprijatý stavebný zákon zrýchli od 1. apríla povoľovacie procesy, keďže bude možné spojiť územné a stavebné konanie do jedného celku. Mesto už v tejto súvislosti komunikuje s novovzniknutým Regionálnym úradom pre územné plánovanie a výstavbu Košice.
  • Výška nájomného bude stabilná a bude sa odvíjať od priemernej mzdy v Košickom kraji. Maximálne nájomné bude predstavovať 9,58 eur na m2 plochy bytu, k tomu je potrebné ešte pripočítať platby za energie.
  • Výslednú cenu môže znížiť dobrovoľný príspevok od zamestnávateľa vo výške maximálne 4 eurá na m2, resp. 360 eur mesačne. Túto možnosť vo forme stabilizačného príspevku pre svojich zamestnancov zvažuje aj mesto Košice. Zamestnávateľ a ani nájomca bytu by z takého príspevku neplatil dane a odvody.
  • Budúci nájomca bytu bude musieť mať zo zákona trvalý pobyt v tejto bytovke, v opačnom prípade ho tam prenajímateľ prihlási.

 

Zdroj: Korzar

 

ce)
Košice sa chystajú na tisícky nových bytov, Polaček hovorí o 400 eurách za trojizbák
 

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie