Články
Ako bude vyzerať realitný trh v budúcom roku?
S kúpou neváhajte, s predajom počkajte. Realitný trh čakajú veľké zmeny a najmä zdražovanie. Daň z pridanej hodnoty vo výške 23% a znížené úroky na hypotekárnych úveroch môžu poriadne zamiešať situáciu na trhu s realitami. Ceny môžu vystreliť do astronomických výšok.
Zvrat na realitnom trhu, ceny začali naprieč Slovenskom výrazne rásť. Výnimkou sú dva regióny
Po minuloročnej miernej korekcii v cenách nehnuteľností nastal na realitnom trhu obrat. Ceny nehnuteľností začali opäť rásť.
Za neobsadenú nehnuteľnosť vyššia daň. V Rakúsku hotová vec, na Slovensku neurčitý zámer vlády
Do katastra sa už tak ľahko nedostaneme. Aké zmeny prinesie novela zákona?
Už dlhší čas sa rozpráva o novele zákona, ktorá plánuje zásadné zmeny pre zisťovanie údajov z katastra nehnuteľností a zároveň sa plánujú aj zmeny pri podávaní návrhov na vklad kúpnych a darovacích zmlúv.
Rodina ako podnájomníci? Poznáme riešenie, ktoré ochráni aj majteľa bytu
Získať prenájom ako mladá rodina býva častokrát veľmi zložité, najmä pokiaľ sú v rodine maloleté deti. Dieťa je chránená osoba a ak aj vznikajú komplikácie, napríklad s neplatením nájmu, majiteľ bytu nezmôže nič, nakoľko rodinu s maloletým dieťaťom vyhodiť nemôže. Ak máte uzatvorenú zmluvu a nie ste s nájomníkmi spokojní, napríklad z dôvodu neplatenia či neprispôsobivosti, musíte im zo zákona nájsť náhradné bývanie.
Tvrdohlavý predávajúci skôr či neskôr musí ponuku zreálniť
Rozdiel medzi ponukovými a predajnými cenami bytov je stále citeľný. Môžu za to predávajúci, ktorí v očakávaní zlacňovania hypotekárnych úverov na jeseň tohto roka zvyšujú hodnotu majetkov. Robia to však predčasne, lebo pokles úrokov pocítia klienti bánk najskôr budúci rok. Preto sú mnohé byty mesiace nepredajné. Odborníci odporúčajú ceny bytov či domov čo najskôr zreálniť a v prípade seriózneho záujemcu o kúpu prejaviť ochotu diskutovať o zľave.
Končí vám fixácia hypotéky? Tieto tipy vám môžu pomôcť ušetriť
Hypotekárny úver má určitú dobu fixácie, kedy máte fixovanú výšku úrokovej sadzby na určitú dobu. Ak ste si hypotéku brali v roku 2014, úrokové sadzby v tej dobe boli výrazne odlišné od súčasných. Po desiatich rokoch tak prichádza čas na zmenu a s koncom fixačného obdobia aj nové možnosti, no v neposlednom rade výrazne vyššie úrokové sadzby. Aké možnosti sa v súčasnosti naskytujú pre riešenie tejto situácie? Banka, v ktorej máte aktuálne hypotekárny úver má povinnosť oboznámiť vás o zmene úrokovej sazdby, pričom počas tejto doby máte čas na rozhodnutie sa, čo ďalej.
Aj nájom sa môže predražiť. Na čo si dať pozor?
Pri vytváraní nájomnej zmluvy je dobré si v podmienkach nájmu uviesť presné povinnosti a práva oboch strán. Pokiaľ sa tak neudeje, môžu neskôr vznikať problémy, ktorými trpí jedna alebo druhá strana. Jedná sa najmä o investíciu do bytu, ktorý je v nájme. Kto má čo zaplatiť? To je otázka, ktorú rieši mnoho nájomníkov a prenajímateľov.