Kupujúci je dnes na koni, môže mať od banky hypotéku dopredu

Kupujúci je dnes na koni, môže mať od banky hypotéku dopredu

 

Vývoj na slovenskom realitnom trhu v najbližších mesiacoch závisí najmä od tempa poklesu cien nehnuteľností a miery zvyšovania úrokových sadzieb pri hypotekárnych úveroch

Tempo zdražovania hypoték sa bude najbližší rok vyvíjať v závislosti od inflácie a posilnenia, respektíve oslabovania ekonomiky. V každom prípade platí, že do konca roka by mali úrokové sadzby podľa očakávania Národnej banky Slovenska (NBS) narásť o 0,25 až 0,50 percenta, čím bude hypotéka atakovať päťpercentnú hranicu.

V prípade poklesu cien bytov o 2 % v najbližšom polroku pri zvýšení úrokovej sadzby o 25 bázických bodov môže mať klient nižšiu splátku. Ak sa hodnota nehnuteľností zníži o 3%, tak dokonca pri zvýšení sadzby úroku o 0,5 percenta dostane kupujúci približne rovnakú výšku splátky ako predtým.

Vývoj hypoték je otázny

 

„Úrokové sadzby sú mechanizmus, ako ovplyvňovať dopyt. Keďže sme aktuálne pozorovali prehriatu ekonomiku a ceny nehnuteľností narástli za rok 2021 a 2022 medziročne o 20 percent, bolo nutné znížiť dopyt, aby sa nevytvorila bublina a ošiaľ na trhu s nehnuteľnosťami," spomína analytik.

Ceny klesajú podobným tempom, ako v posledných rokoch rástli. Stabilizáciu očakáva v druhej polovici budúceho roka, keď sa ceny dostanú na úroveň roku 2019.

„Vývoj ovplyvňuje kombinácia viacerých faktorov: priemerná mzda v regióne, stabilizácia inflácie, koniec rastu úrokových sadzieb, pripadne stabilná politická situácia.“

Oživenie trhu s realitami

Komerčné banky sa tiež snažia, napriek tomu, že zvyšujú úroky, oživiť trh s nehnuteľnosťami, a to napríklad „hypotékou naopak“. Ide o schválený úver na bývanie na istý čas vopred. To znamená, že klient má zabezpečenú hypotéku a pol roka či rok na to, aby si našiel pre seba vhodný byt.

Experti na reality a investície sa zhodujú v tom, že takáto hypotéka je prostriedkom, ako zrýchliť proces predaja nehnuteľností, čiže môže pomôcť stabilizovať realitný trh. Klient si jednoducho zazmluvní hypotéku s vopred určenou sumou a s aktuálne platným úrokom, teda oproti budúcnosti nižším. Istou nevýhodou je, že na rozdiel od klasickej hypotéky sú úrokové sadzby pri tomto type úveru o čosi vyššie.

 

Kontaktujte ma pre viac informácií

Ak sa chcete dozvedieť viac o možnostiach získania hypotéky dopredu a poradiť sa so mnou ako realitným maklérom, neváhajte ma kontaktovať. Som tu pre vás a rád vám pomôžem s vašou kúpou nehnuteľnosti.

Odporúčam vám navštíviť moju webovú stránku, kde nájdete všetky kontaktné údaje a ďalšie informácie o mojej práci. Som si istý, že spoločne nájdeme najlepšie riešenie pre vás.

Ak sa so mnou chcete o niečom poradiť, kontaktujte ma prostredníctvom kontaktov na mojej webovej stránke.

 

Zdroj: trend

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie